CEPELIA

Wystawa jubileuszowa „ARTYŚCI Z KRĘGU CEPELII”

Fundacja CEPELIA Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy jubileuszowej „ARTYŚCI Z KRĘGU CEPELII” – 27 listopada 2019 o godzinie 17.00 do siedziby muzeum w Łomży – ul. Dworna 22c.

 

———————-

Wystawa  jubileuszowa „Artyści z kręgu Cepelii” ilustruje dwa główne nurty działalności: wspieranie twórczości ludowej, stereotypowo postrzegane jako podstawowa forma aktywności Cepelii i drugi – wspieranie rękodzieła artystycznego i rozmaitych form sztuki użytkowej. To dzięki Cepelii rozbudzone zostało wychodzące poza wąski krąg miłośników zainteresowanie nie tylko samą sztuką ludową ale także różnymi postaciami rękodzieła.

W   części pierwszej wystawy pokazano  prace twórców ludowych, rzeźby  pięciu autorów, z którymi od lat współpracuje Cepelia, tradycyjną ceramikę siwą, wycinanki z  dwóch wyróżniających się tą umiejętnością regionów: kurpiowskiego i łowickiego, a także tkaninę dwuosnowową, która jest jednym z ciekawszych przejawów polskiej sztuki ludowej. Wyroby tkackie to najbardziej rozpoznawalny i dostrzegany obszar działalności Cepelii. Estetyczna wrażliwość i potrzeba upiększenia wnętrza domów to nie tylko cecha charakterystyczna dla tradycji wiejskiej.

Dlatego tak ważne w polskiej tradycji i kulturze  są wyroby tkackie. Ilustrują to  kilimy  i gobeliny, które pokazano w części drugiej wystawy poświęconej artystom profesjonalnym. Należy zwrócić uwagę, że na wystawie prezentowany jest także kilim „Szałasy” Aleksandry Lewińskiej, który  w 1963 roku zdobył nagrodę amerykańskiego instytutu projektantów wnętrz. Uwagę przykuwa także tkanina „Wiarusy” projektu profesora Stefana Gałkowskiego. Prezentowane są na wystawie tkaniny żakardowe Danuty Jaworskiej – Thomas, gobeliny Krystyny Wojtyny – Drouet  i  Piotra Grabowskiego. Udaną kontynuacją tego rodzaju sztuki przez artystów młodego pokolenia są gobeliny „Wróble” i „Baletnice” nagrodzone  w konkursie „Tkanina wraca” ogłoszonym przez Cepelię w 2012r.

Tkaninom artystycznym towarzyszą  pojedyncze meble ze spółdzielni „Ład”,  która wywarła wielki wpływ na polską sztukę użytkową. Wiek  XX był złotym okresem polskiego wnętrzarstwa i wzornictwa. Potwierdza to dorobek Bronisława Wolanina, wybitnego projektanta, twórcy nowoczesnego stylu kamionki bolesławieckiej, pomysłodawcy kilkuset nowych kształtów i rodzajów form. Wyroby Spółdzielni Ceramika Artystyczna z Bolesławca znane są w świecie i cenione jako sztuka użytkowa najwyższej klasy.

Pokazujemy rzeźbę ceramiczną Marity Benke – Gajdy, a także artystki młodszego pokolenia Marzeny Bigaj.

Barwą i doskonałością techniczną zwraca uwagę malarstwo Małgorzaty Dudzińskiej  – Kraskiewicz, warto  dodać, że  artystka studiowała również tkaninę u profesora Gałkowskiego.

Rzeźby artysty Marka Brzozowskiego, od lat współpracującego z Cepelią, uzupełnia biżuteria stanowiąca istotny fragment jego twórczości.

Swoje grafiki Marcelina Grabowska – Piątek z dużym sukcesem pokazywała na wielu wystawach organizowanych przez Cepelię.

Na wystawie pokazujemy plakaty, znikomą część naszej kolekcji, bowiem znani plakaciści przez wiele lat tworzyli je dla Cepelii.

Długa jest lista artystów – profesjonalnych plastyków –którzy współpracowali z Cepelią w okresie minionych dziesięcioleci. Lista obejmuje kilka tysięcy nazwisk twórców – artystów, pośród których byli i są wybitni profesorowie Akademii Sztuk Pięknych. Można zapewne powiedzieć, że ta współpraca była korzystna dla obu stron. Jest kilka szczególnych cech wyrobów, powstałych we współpracy profesjonalnych twórców ze środowiskiem cepeliowskim. Pokoleniowy przekaz wiedzy o wzorach i technice, o kolorystyce i swoistości regionalnej, jest podstawą,  osadzeniem w tradycji, w tym zaś zawiera się siła inspiracji i możliwość  twórczych, artystycznych realizacji. Najistotniejszą cechą tego twórczego procesu jest bezpośredni kontakt artysty – projektanta z wykonawcą. Podkreślić należy, że tylko w cepeliowskiej strukturze organizacyjnej(dysponującej odpowiednim zapleczem technicznym i wykwalifikowanymi wykonawcami), było możliwe kształtowanie wzornictwa na każdym etapie realizacji.

Nie sposób tego wszystkiego pokazać na jednej wystawie, jeśli Państwo oglądając wystawę odczuwają niedosyt, to oznacza, że Cepelia trwale zagościła w polskiej świadomości.

Anna Filipowicz-Mróz

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl