CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2018 > Apel Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej „Bądźmy aktywnymi uczestnikami obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”

Apel Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej „Bądźmy aktywnymi uczestnikami obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”

Rok 2018 przynosi wyjątkowy Jubileusz. 100 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała upragnioną niepodległość po 123 latach niewoli. Wydarzenie to poprzedzały długotrwałe przygotowania organizacyjne struktur młodego Państwa Polskiego, w które od samego początku aktywnie włączyli się spółdzielcy. Już w lutym 1918 r. odbyła się I Konferencja Przewodników Polskiej Kooperacji, gdzie określono jednolite ramy prawno-ustrojowe ruchu spółdzielczego na Ziemiach Polskich. Spółdzielcze zrzeszenia, samoorganizujące obywateli w różnych dziedzinach gospodarki: bankowości, handlu, mieszkalnictwie ale także propagujące ideały równości i demokracji, zaczerpnięte z Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych, były przyjęte z otwartymi ramionami. Władze Niepodległego Państwa Polskiego od początku wspierały ideały ruchu spółdzielczego. W wielu organach centralnej administracji państwowej powstały osobne wydziały ds. kooperatyw, a ugruntowaniem tych prospółdzielczych tendencji było przyjęcie już w dwa lata po odzyskaniu Niepodległości, w 1920 r., Ustawy o Spółdzielniach, która uchodziła wówczas za najnowocześniejszy tego typu akt prawny w Europie.

Pamiętając o tych wydarzeniach, oraz o licznych zasługach ruchu spółdzielczego dla tworzenia niezależnej, demokratycznej i nowoczesnej gospodarki II Rzeczypospolitej, apelujemy do wszystkich przedstawicieli ruchu spółdzielczego o aktywne włączenie się w obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bieżący rok obfitować będzie w okolicznościowe spotkania, konferencje, wydarzenia kulturalne organizowane w całym kraju. Niech nie zabraknie nas tam, gdzie mówi się o Niepodległej Polsce, którą – za Edwardem Abramowskim – śmiało możemy nazywać Rzeczpospolitą Spółdzielczą. Przypominajmy o zasługach tego ruchu dla tworzenia zrębów nowoczesnego Państwa Polskiego. Współpracujmy z samorządami, które przez cały bieżący rok będą organizować uroczystości poświęcone jubileuszowym obchodom. Skorzystajmy z okazji, by zaprezentować historyczny dorobek spółdzielczości oraz jej dzisiejszy potencjał z myślą o dalszym jej rozwoju.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl