CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2012 > Spotkania z Cepelią na Chmielnej 2012 Polska/Ukraina

Spotkania z Cepelią na Chmielnej 2012 Polska/Ukraina

W ramach cyklu Spotkań z Cepelią na Chmielnej w weekend 16 i 17 czerwca zaprezentowano rękodzieło polskie i ukraińskie. Patronat honorowy nad imprezą objął Ambasadora Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj.

Ukrainę reprezentowało siedmiu twórców ze Lwowa i okręgu Stanisławskiego, każdy z nich ubrany  był w typowe haftowane koszule.  Zaprezentowano malarstwo na szkle, pisankarstwo, wykonaną z miniaturowych koralików biżuterię „gerdany” , biżuterię ceramiczną oraz naczynia ceramiczne.

Polscy twórcy na oczach uczestników wykonywali koronki klockowe,  toczyli na kołach garncarskich naczynia gliniane oraz ręcznie wykuwali biżuterię.  Spółdzielnia „Koronka- Bobowa” zaprezentowała swoje kilimy i gobeliny. Ponadto na straganach znaleźć można było łowickie wycinanki, pisanki wykonane według wzorów huculskich, galanterię lnianą, rzeźby w drewnie, korale z masy plastycznej, biżuterię z filcu i jedwabiu, narzuty, obrusy i poszewki dekoracyjne.

W tle puszczano muzykę polską i ukraińską. TVP Warszawa w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim zamieściła wzmiankę o wydarzeniu, którą możecie Państwo obejrzeć pod poniższym linkiem:

http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-warszawski/wideo/16062012/7738191

 

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl