CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2010 > Wystawa “Pamiątka z Polski” w Łomży

Wystawa “Pamiątka z Polski” w Łomży

Fundacja “Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy pokonkursowej “Pamiątka z Polski”, które odbędzie się 20 maja 2010 roku (czwartek) , o godz. 18.00, w salach galerii przy ul. Długiej 13. Wystawa jest ostatnią z cyklu wystaw podsumowujących konkurs “Pamiątka z Polski”, prezentowanych już w Warszawie, Łodzi oraz Wrocławiu. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace ponad 100 autorów zgłoszone na konkurs Pamiątka z Polski, którego celem było pozyskanie oryginalnych wzorów pamiątkarskich promujących Polskę. Wystawa potrwa miesiąc.

Wśród obiektów wybranych na wystawę znalazły się przedmioty ozdobne oraz użytkowe. Odwiedzający będą mogli oglądać propozycje, o których nagrodzeniu zadecydowało Jury – między innymi zestaw pendrive’ów, haftowane podkładki prezentujące polskie wynalazki, klapki japolki, ludowadła, czyli sznurowadła z ludowym wzorem, układankę ze strojów ludowych i t-shirty. Jury przyznało 20 nagród w kategoriach Inspiracja i Tradycja, lecz na konkurs wpłynęło wiele innych niesztampowych, charakteryzujących się funkcjonalnością i współczesną formą prac, które warto pokazać szerokiej publiczności. Wzory mające swoje korzenie w polskiej sztuce ludowej zainspirowały twórców do nadesłania biżuterii i ozdób, użytkowych form ceramicznych i szklanych, rozmaitych toreb, szeregu pomysłowych pendrive’ów, tshirtów oraz zabawek. Miłośnicy etnicznych inspiracji we wnętrzach też znajdą coś dla siebie: lampy, lustra, zegary, wieszaki i przybory kuchenne. Prace były prezentowane już w Warszawie i Wrocławiu.

W konkursie wzięli udział profesjonalni projektanci (w tym grupy projektowe), studenci i uczniowie szkół plastycznych, artyści, twórcy ludowi, a także hobbyści. Honorowy patronat nad Konkursem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl