CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2010 > Wystawa „Lalki Polskie” w Tallinie

Wystawa „Lalki Polskie” w Tallinie

Dzięki współpracy Estonian Folk Art And Craft Union i Fundacji CEPELIA w Tallinie zostanie zaprezentowana wystawa „Lalki polskie” przedstawiająca polskie lalki w strojach regionalnych
i historycznych. Otwarcie wystawy nastąpi 12 maja o godzinie 16:00 w siedzibie Folk Art And Craft Union przy ulicy Pikk 22 w Tallinie. Wystawa potrwa dwa tygodnie.
Wystawa jest owocem kooperacji w ramach organizacji Word Crafts Council, skupiającej podmioty działające na rzecz sztuki i kultury ludowej na całym świecie, do której należy Fundacja CEPELIA.

Lalki w strojach regionalnych to forma upowszechniania folkloru, popularyzacja dorobku rękodzieła ludowego, to także wyraz sentymentu do stroju ludowego, będącego symbolem ojczyzny oraz przywołanie tradycji. Mamy nadzieje, że obejrzenie barwnych figurek nie będzie wyłącznie wrażeniem estetycznym, pragniemy, żeby był to również klucz do poznania i zrozumienia polskiej kultury i jej dziedzictwa.

LalkiOd czasów najdawniejszych, najstarszych śladów ludzkiej cywilizacji lalka towarzyszy człowiekowi i jego kulturze.
To od lalki będącej odwzorowaniem wizerunku ludzkiego rozpoczyna się edukacja dziecka. Lalka zabawka wprowadza w życie rodzinne
i społeczne, przysposabiając do przyszłych ról, jakie przyjdzie pełnić w życiu dorosłym. Dziewczynki bawiąc się przygotowują się do roli kobiety i matki, chłopcy przy pomocy figurek wojowników, żołnierzyków, wyobrażeń zwierząt szykowali się do przyszłych ról życiowych – myśliwego, głowy rodziny i jej obrońcy.

Wielu badaczy przyjmuje, że pierwotną funkcją lalek były praktyki magiczne, były również symbolami płodności, towarzysząc obrzędom weselnym. Lalki były i są pomocne w religijnej edukacji dzieci, w przygotowaniu do nauki zasad wiary i pewnych zachowań religijnych. Rolę tę spełniały postaci z szopek bożonarodzeniowych, z ołtarzyków oraz figurki wyobrażające anioły, zakonnice czy księży. Zapewne postaci jasełkowe i szopkowe figurki odzwierciedlały strój regionalny lub jakieś jego elementy.
Z czasem lalka zmieniła swoją funkcję stając się marionetką, potem lalka modelką, prezentującą style
i tendencje aktualnie panującej mody.

Cechą wspólną wszystkich lalek ludowych jest ich dekoracyjny charakter. Lalki ludowe nie służą bowiem zabawie lecz pełnią przede wszystkim role eksponatów i pamiątek. Wykonane
są z niezwykła precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół stroju, zdobnictwo poszczególnych elementów, odpowiedni krój i kolorystykę. Troska o detale widoczna jest w sposobie przedstawienia przedmiotów towarzyszących lalkom.

Lalki

Lalki regionalne są prezentowane jako pojedyncze figurki, pary bądź wielopostaciowe sceny rodzajowe. Drobiazgowość wypracowania ubioru zależy od wielkości lalki, duże są ubierane w wierną miniaturę stroju regionalnego, tkanina jest dobierana z zachowaniem proporcji wzoru autentycznej tkaniny odzieżowej, elementy stroju są ręcznie haftowane. Drobniejsze figurki są przystrojone w strój mniej wierny, jednak zachowujący strój danego regionu.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl