CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2010 > Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej

Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej

W dniach 22-23 maja rozpoczynamy w Warszawie cykl weekendowych imprez plenerowych „Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej”, które przybliżą Państwu rękodzieło ludowe i folklor najbardziej interesujących etnograficznie regionów Polski. Cykl inaugurują spotkania poświęcone regionowi kurpiowskiemu. Na odcinku od siedziby CEPELII przy ul. Chmielnej 8 aż do Nowego Światu twórcy ludowi tego regionu będą prezentowali swoje umiejętności rękodzielnicze, a także sprzedawali swoje wyroby. Odwiedzający zapoznają sie przede wszystkim z najbardziej rozwiniętą na Kurpiach  dziedziną twórczości, jaką jest plastyka zdobniczo-obrzędowa. Zobaczą jak powstają słynne kurpiowskie wycinanki z papieru (leluje, kółka, koguty), palmy wielkanocne,  kwiaty z bibuły, pająki z grochu, fasoli, bibuły, pisanki oraz specjalne obrzędowe pieczywo – „nowe latka”. Zaprezentowane zostaną również wyroby z bursztynu, haftu, plecionki, ze słomy i z korzenia. Podczas „Spotkań…” można będzie również kupić  tkaniny regionalne, serwety, chodniki, maty słomiane tkane na ręcznych krosnach  produkowane przez słynną i jedną z najstarszych Spółdzielni Cepeliowskich „Kurpianka”  z Kadzidła. Stoiska można odwiedzać w godzinach 11:00 – 19:00.

Imprezę uświetnią występy istniejącego od 1947 roku zespołu Folklorystycznego  „Kurpianka – Cepelia” z Kadzidła. Zespół zaprezentuje autentyczne tańce ludowe regionu  Kurpiowskiego. Występy, pełne temperamentu i żywiołowości, ubarwiane są piosenkami,  przyśpiewkami, gadkami i muzyką ludową.

Harmonogram „Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej”:

22-23.05.2010 r. – Sztuka ludowa i folklor Kurpii Białych i Zielonych
12-13.06.2010 r. – Sztuka ludowa i folklor Ziemi łowickiej
03-04.07.2010 r. – Sztuka ludowa i folklor Małopolski
04-05.09.2010 r. – Etnobazar
18-19.09.2010 r. – Ceramika regionalna i artystyczna „CEPELII”

Organizatorami „Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej” są Fundacja CEPELIA Polska Sztuka  i Rękodzieło oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Patronat Honorowy nad  wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl