CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2010 > Prezentacja regionu łowickiego w ramach „Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej”

Prezentacja regionu łowickiego w ramach „Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej”

W dniach 12-13 czerwca odbyła się w Warszawie druga odsłona cyklu organizowanych przez CEPELIĘ imprez plenerowych „Spotkania z CEPELIĄ na Chmielnej”. Weekendowe spotkanie było poświęcone regionowi łowickiemu.

Spotkania z Cepelią

Na odcinku od siedziby CEPELII przy ul. Chmielnej 8 aż do Nowego Światu swoje umiejętności zaprezentowali łowiccy twórcy ludowi i rękodzielnicy. Odwiedzający mieli okazję nie tylko nabyć ich wyroby, ale także zobaczyć jak powstają. Imprezę uświetniły występy zespołów regionalnych. Stoiska były otwarte w godzinach 11:00 – 19:00.

„Spotkania z CEPELIĄ na Chmielnej” to cykl imprez przybliżających rękodzieło ludowe i folklor najbardziej interesujących etnograficznie regionów Polski. W kolejnych miesiącach zostaną zorganizowane spotkania poświęcone sztuce ludowej i folklorowi Małopolski oraz ceramice regionalnej i artystycznej „CEPELII”.

Organizatorami “Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej” są Fundacja CEPELIA Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.


Region łowicki zajmuje obszar historycznego Księstwa Łowickiego. Twórczość Księżaków, którzy zamieszkiwali ten region można zaliczyć do najbogatszych i najbardziej popularnych w Polsce. Szczególna uwagę zwracają: tkactwo odzieżowe, hafciarstwo związane ze strojem oraz zdobnictwo wnętrz.

Symbolem regionu łowickiego jest wielobarwna tkanina typu pasiak. Rozwój tej tkaniny jest ściśle związany ze strojem regionu. Wzory składają się z zespołów różnokolorowych pasów i prążków przedzielonych szerokimi tłami. Powszechnie kojarzone i uważane za polski strój „reprezentacyjny” są malownicze stroje kobiece. Ich najbardziej charakterystycznymi elementami są haftowane koszule, aksamitne, haftowane w róże „staniki”, pasiaste, marszczone spódnice ozdobione cekinami oraz koralikami i obszywane u dołu pasem haftowanego aksamitu, a także bogato zdobione „zapaski”. Kolorystyka i układ pasiastych wzorów na spódnicach i „zapaskach” są niejednorodne i charakterystyczne dla poszczególnych wsi. Hafty, ważna ozdoba stroju łowickiego nadająca mu dekoracyjny i artystyczny charakter, zmieniały się zgodnie z regionalną modą. Do najpopularniejszych należą haft płaski, krzyżykowy oraz koralikowy. Strój łowicki jest nadal żywy. Dorośli, a także dzieci i młodzież, noszą go głównie przy okazji świąt religijnych i państwowych.

Region łowicki znany jest również z bogatych dekoracji wnętrz. Wielobarwne wycinanki to prawdziwe dzieła sztuki. Wykonywane ręcznie nożycami do strzyżenia owiec, przedstawiające zarówno motywy roślinne jak i sceny z życia wsi, są przykładem niezwykłych umiejętności łowickich kobiet. Dzielą się na trzy rodzaje: okrągłe „gwiozdy”, prostokątne „kodry” oraz pionowe „tasiemki”. Obok wycinanek izby mieszkalne zdobiły pająki ze słomy, wełny i bibuły oraz bibułowe kwiaty. Księżacy ozdabiali miniaturowymi wycinankami również pisanki, tworząc „oklejanki”

Region obfitował dawniej w ośrodki ceramiczne. Obecnie umiejętności garncarskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie w rodzinie Konopczyńskich. Na tym obszarze rozwijała się również rzeźba, a najpopularniejszym materiałem było ręcznie malowane drewno lipowe. Podstawowymi tematami były przedstawienia sakralne oraz tematyka baśniowa.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl