CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2010 > Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej – Etnobazar 4-5 września 2010

Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej – Etnobazar 4-5 września 2010

W dniach 4-5  września na odcinku od siedziby CEPELII przy ul. Chmielnej 8 aż do Nowego Światu odbyła się czwarta odsłona cyklicznej imprezy plenerowej organizowanej przez CEPELIĘ w Warszawie „Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej”. Podczas Etnobazaru swoje prace – zarówno tradycyjne jak i takie, które w kreatywny sposób interpretują ludowe tradycje – zaprezentowało ponad 20 artystów.  Stoiska były czynne w godzinach 11:00 – 19:00.

Wśród wystawców znalazło się siedmiu rzeźbiarzy – między innymi Antoni Kamiński, Andrzej Graczyk oraz Andrzej i Magdalena Wojtczak (www.wojtczakart.republika.pl). Każdy rzeźbiarz ma swój styl i zainteresowania, ale wszyscy tworzą piękne ptaki i anioły. Ceramikę inspirowaną ludowym garncarstwem i szkło dekoracyjne zaprezentowało siedmiu artystów – wśród nich Zofia Kosiorek (www.jasky.pl/kosiorek), Klaudia Gawin (www.klaudiagawin.com), Jacek Tratkiewicz (www.ceramicy.republika.pl) oraz Iga i Bogdan Kozon. Odwiedzający mogli kupić również biżuterię
i galanterię filcową
tworzoną przez Martę Libiszowską-Jóźwiak (www.bagabaga.pl), obrazy Anny Tengli-Truchel oraz Marty Kic (www.martakic.blogspot.com), biżuterię Julii Kozery, kartki – wycinanki i obrazki duetu Toprojekt – Agnieszki Brzezińskiej
i Karoliny Majewskiej (www.toprojekt.blogspot.com), poduszki Katarzyny Gaul-Zych (www. gauldeco.com), przedmioty zdobione techniką decoupage wykonane przez Alicję Grzechowiak, tkaniny żakardowe z Manufaktury Królewskiej oraz ludowadła (sznurowadła w ludowe wzory) kolczyki i moherowe torby grupy projektantów Nobo design (www.nobo-design.eu). Wśród wystawców byli laureaci i uczestnicy konkursu na Pamiątkę z Polski, organizowanego w 2009 roku przez CEPELIĘ z okazji 60 rocznicy jej istnienia.

Mamy nadzieję, że każdy kto przyszedł na Chmielną w pierwszy weekend września na spotkanie z ludowymi rzeźbiarzami, ceramikami zainspirowanymi tradycyjnym garncarstwem i młodymi designerami zafascynowanymi etnodesignem, znalazł coś dla siebie!

CEPELIA od początków swojego istnienia współpracuje nie tylko ze środowiskiem twórców ludowych, ale także profesjonalnych. Wspiera takie formy twórczości, które bardzo wyraźnie inspirowane są tradycją ludową –
ale niekoniecznie tworzone przez twórców ludowych. Pojęcie tradycyjnej sztuki ludowej oznacza dzisiaj inny rodzaj wytwórczości. O jej sile i atrakcyjności świadczy pośrednio częstotliwość z jaką sięgają do wzornictwa ludowego artyści profesjonalni.

W trzeci weekend września (18-19.09.2010) zapraszamy na jarmark poświęcony Ceramice regionalnej
i artystycznej „CEPELII”. Dotychczas odbyły się już trzy „Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej” poświęcone sztuce ludowej i folklorowi Kurpii Białych i Zielonych, Ziemi łowickiej oraz Małopolski.

Organizatorami “Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej” są Fundacja CEPELIA Polska Sztuka
i Rękodzieło oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl