CEPELIA

Wydarzenia

CEPELIA > Wydarzenia > 2009 > Piękno Użyteczne. Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Piękno Użyteczne. Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Piękno Użyteczne to wystawa jubileuszowa z okazji 60-lecia „Cepelii”. Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności wyrobów artystycznych i ludowych, powstałych w ramach działalności Cepelii. Wystawę można oglądać od 20 października do 10 stycznia 2010 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Piękno Użyteczne

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 200 eksponatów z następujących dziedzin rękodzieła artystycznego: tkaniny ludowej i artystycznej, malarstwa na szkle, rzeźby, ceramiki, stroju ludowego, koronki, wycinanki, lalek ludowych w strojach regionalnych.

Tytuł tegorocznej ekspozycji jubileuszowej stanowi nawiązanie do publikacji, która uświetniła ćwierćwiecze istnienia Cepelii. Piękno Użyteczne było wydawnictwem ukazującym wszystkie dziedziny twórczości ludowej i artystycznej rozwijane w ramach Cepelii. Tytuł tegorocznej ekspozycji nie jest zatem przypadkowy – wręcz przeciwnie: ma przypominać o pewnej konsekwencji w działalności artystycznej Cepelii.

Sześćdziesiąt lat historii Cepelii to odzwierciedlenie przemian społecznych, kulturowych i gospodarczych, które zachodziły w naszym kraju. Pomimo zmieniających się możliwości i warunków, Cepelia pozostała wierna podstawowym celom, dla których została powołana – promowaniu sztuki zakorzenionej w rodzimych tradycjach.

Cepelia od 1949 r. staje się uczestnikiem w kształtowaniu kultury dnia codziennego. Zanim odbudowano przemysł to właśnie przedmioty powstające w małych warsztatach rzemieślniczych, spółdzielniach czy pracowniach indywidualnych twórców budziły wrażliwość estetyczną społeczeństwa.

Cepelia obejmując swoimi strukturami działające po wojnie warsztaty twórcze postawiła sobie jako cel podstawowy podtrzymywanie miejscowych tradycji artystycznych i ludowych. Cepelia zachęcała zgromadzonych wokół Niej artystów do tworzenia projektów z wykorzystaniem polskich tradycji rękodzielniczych. W tym zakresie Cepelia odegrała rolę organizatora i mecenasa sztuki.

Działania Cepelii realizowane przez sześćdziesiąt lat Jej istnienia wyrażają się przede wszystkim w promowaniu artystów i ich wyrobów. Organizowane wystawy, kiermasze, targi, przyznawane stypendia i nagrody to cenne inicjatywy Cepelii popularyzujące piękno polskich tradycji artystycznych i ludowych. Etnografowie zatrudnieni w Cepelii stworzyli pełną dokumentację rodzimych tradycji ludowych poszczególnych regionów Polski, zawodów, czy tradycji związanych z obrzędami.

Dorobkiem sześćdziesięciu dotychczasowych lat „ludowej” działalności Cepelii jest ponad wszelką wątpliwość uczynienie ze sztuki ludowej i rękodzieła ludowego, sztuki bliskiej wszystkim środowiskom. Sztuka ludowa przestała być ważna i użyteczna jedynie środowiskom wiejskim. Dzięki wielkiemu dla niej otwarciu i stworzeniu różnych form opieki, Cepelii udało się uratować od zapomnienia dziesiątki tradycyjnych technik rękodzielniczych, zapewnić ich kontynuację z pokolenia na pokolenie. Udało się pozyskać pasję wybitnych artystów dla nawiązywania w swojej twórczości do ludowej kolorystyki, form i wzornictwa. Ludowość w sztuce współczesnej jest dostrzegana i nagradzana na wystawach i konkursach w kraju oraz zagranicą. Dzięki organizowanym wystawom, kiermaszom, pokazom oraz koncertom, wiedza na temat sztuki ludowej dociera do jej miłośników w różnych zakątkach naszego kraju oraz pozyskuje nowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, dzięki którym przetrwa kolejne pokolenia.

Centralne Muzeum Włókiennictwa
www.muzeumwlokiennictwa.pl
ul. Piotrkowska 282, Łódź

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.

CZY WIESZ ŻE?

W latach 50-tych cepeliowska spółdzielnia „Brąz Dekoracyjny” zrekonstruowała, zniszczony w czasie II wojny światowej, pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. Pomnik został zaprojektowany na początku XX wieku przez Wacława Szymanowskiego. Nowy pomnik został odsłonięty w 1958 roku

KONTAKT

Fundacja “CEPELIA” - Polska Sztuka i Rękodzieło
ul. Chmielna 8, 00-020 Warszawa
tel. (022) 826-60-31, fax. (022) 826-48-54

e-mail: fundacja@cepelia.pl